Žvejams apie žuvis ir žvejybą

Skėtinis bėžis

Skėtinis bėžis tai bėžinių šeimos žolinis, daugiametis augalas. Šakniastiebis horizontalus, storas, šliaužiantis. Lapų daug, jie pamatinėje skrotelėje, linijiški, mėsingi, iki 25cm ilgio. Stiebas 40-120 cm aukščio, belapis, viršūnėje su stambių rausvų arba baltų žiedų skėčiu. Žydi birželio – rugpjūčio mėn. Plinta vandens išnešiojamomis sėklomis ir vegetatyviškai – pumpurais. Auga lėtai tekančių ir stovinčių vandens telkinių pakraščiuose, 30 – 60 cm gylyje, retkarčiais ir giliau. Dažnas, kai kurių upių pakrantėse gausus.
skėtinis bėžisDžiovintuose lapuose bei stiebuose esti apie 12% vandens, sausoje medžiagoje – 30% ląstelienos, 12,5% proteinų, 5,5% virškinamųjų baltymų, 3% riebalinio aliejaus, 35,5% beazočių ekstraktinių medžiagų ir 19% pelenų. Šakniastiebiai atitinkamai turi 8% vandens, 8% ląstelienos, 14,5% proteinų, 4% riebalų, 65,6% beazočių ekstraktinių medžiagų ir 8% pelenų.
Susmulkintais šakniastiebiais galima šerti kiaules, kurios noriai juos ėda, nes juose daug krakmolo ir kitų angliavandenių. Lapus ir žiedus ėda triušiai. Keptus ir troškintus šakniastiebius galima vartoti vietoj bulvių. Iš maltų šakniastiebių, pridėjus apie trečdalį kvietinių miltų, galima kepti duoną bei paplotėlius. Paskrudintus ir sumaltus šakniastiebius galima vartoti kaip malonaus skonio krakmolą.  Žieduose yra nektaro ir juos noriai lanko bitės.
Skėtinis bėžis – Butomus umbellatus, Schwanenblume, Sarjarimpi Сусак зонтичный, Łączeń baldaszkowy.

Leave a Reply

Close Menu