Žvejams apie žuvis ir žvejybą

Vartiklės

Ko gero ne vienas iš mūsų pirmą kartą paėmę spiningą į rankas ant jo valo galo pamatėme metalo gabaliuką, kuris, kaip paaiškėjo vėliau, vadinamas blizge, vasariniam spiningavimui – vartikle. Taip atsitiko ir man, kai prieš gerus 25 metus paėmiau į rankas savo tėvo spiningą. Keletą metų kiek besižvalgydavau po parduotuves rasdavau tik labai viena į kitą panašias vartikles. Vėliau viskas pasikeitė. Pasipylė visokie mepsai, vobleriai…

vartikle meppsPačios paprasčiausios ir įprasčiausios mums blizgės – vartiklės. Tačiau negalima teigti, kad jos pačios prasčiausios. Būna dienų, kad nuo grįžimo namo tuščiomis gelbsti tik vartiklės. Jų būna gana įvairių formų: ilgesnių, trumpesnių, platesnių, siauresnių, labiau ar mažiau lenktų, sunkesnių ar lengvesnių, tačiau daugumos jų pagrindinis darbo principas: vartymasis nuo šono ant šono. Vartiklių spalvinė gama – labai plati, galite rasti vartiklių nuo visiškai baltų iki juodų, įskaitant ir perlamutrinius atspalvius, o taip pat įvairiausių spalvų derinius, taškuotas dryžuotas ar dėmėtas. Vartiklės tinka tiek spiningavimui nuo kranto, tiek velkiavimui ar blizgiavimui iš valties. Jomis gaudomos lydekos, ešeriai, sterkai, salačiai ir net šamai.

Kiek kitokios yra vartiklės vadinamos ciklopais. Jų spalvinė gama gana plati, tačiau forma visų vienoda. Tai – gana lengvos ir labai stipriai išlenktos blizgės, kurios vandenyje elgiasi nenusakomai. Jos blaškosi lyg išprotėjusios į šonus, sukasi aplink savo ašį ir dar nežinia ką išdarinėja. Sakoma, kad ciklopas ypač baltos spalvos – idealus masalas lydekai.

Spiningaujant gana daug vartiklių nutraukiama užkabinus žoles,šaknis ar kelmus. Vartiklių gamintojai išsprendė šią problemą pritvirtindami kabliukų apsaugas, kurios neleidžia kliūti blizgei. Tokios vartiklės nors ir dirba kiek prasčiau, tačiau jos nepakeičiamos sekliose įlankose ar vietose kur apstu kliuvinių dugne.

blizge su guminukuDar vienas blizgės patobulinimas – nekliūnanti vartiklė su guminuku. Tai gana šaunus masalas, tuo labiau, kad yra kur yra žvejo kūryba, mat galima komponuoti skirtingas blizges su skirtingais guminukais.

Dar vienas vartiklių tipas – cikados. Vandenyje jos dirba labai agresyviai, o savo  forma labiau primena voblerį nei blizgę, nes jos nesivarto, nesisuka, o svyruoja į šonus.

Ko gero vienos iš populiariausių šiuo metu spiningautojų naudojamų blizgių – sukriukės, dažnai vadinamos mepsais. Jų darbo principas paprastas – metalinio lapelio sukimasis apie ašį. Spalvinė lapelių gama įvairi – nuo baltos iki juodos, pereinant per visą spalvų gamą ir daugybę spalvų derinių. Dydžių pasirinkimas taip pat didelis. Galimi variantai, kur kabliukai papuošti pūkais, plunksnomis ir kt. Įvairios ir sukriukės lapelio formos: nuo apvalaus iki ištempto lapo.

ciklopas meppsSukriukėmis sėkmingai gaudomos lydekos, ešeriai, sterkai, mažesnės gerai tinka upėtakių, šapalų žūklei. Ilgos sukriukės, kurių lapeliai ištemto lapo formos, neblogai pasiteisina ir gaudant šlakius. Yra ir patobulintų sukriukių  : sukriukė su gumine ar plastmasine žuvele. Toks derinukas veikia ne tik žuvies  šoninę liniją savo virpesiais, bet ir vizualiai erzina.

Už rašinį dėkojame skaitytojui Gintui.

Leave a Reply