Žvejams apie žuvis ir žvejybą

šalvis upokšnių

Ši lašišinė žuvis, kaip ir vaivorykštinis upėtakis, taip pat kilusi iš Šiaurės Amerikos rytinės dalies ir gyvena srauniuose upeliuose bei turinčiuose su jais ryšį ežeruose. Į Vakarų Europą buvo atvežta dar XIX a. antroje pusėje ir kalnų upeliuose daugelyje vietų sėkmingai aklimatizuota.

upokšnių šalvis - brooke troutUpokšnių šalvis skiriasi nuo mūsų upėtakių daugeliu požymių: jo žiotys plačios, viršutinis žandas labai ilgas, kerta net statmenį, išvestą per akies užpakalinį kraštą. Nugara žaliai ruda, išmarginta šviesesnėmis vingiuotomis dėmelėmis, šonai žali, šviesiai dėmėti, išilgai jų yra retos, ryškiai raudonos dėmelės, apvedžiotos mėlynais žiedais; priekiniai apatinių pelekų kraštai ryškiai balti, su juodais brūkšneliais.

sužvejotas upokšnių šalvis - brooke troutUpokšnių šalvis vandenyje slepiasi mažiau, negu upėtakis. Tinkamiausia jam vandens temperatūra – nuo 7°C  iki 10°.C Neršia antroje spalio mėnesio pusėje ant žvirgždėto grunto, padėdamas ikrus į iš anksto paruoštą duobutę. Minta įvairiais vandens gyvūnais ir mažomis žuvytėmis. Jis yra rimtas vietinio upėtakio konkurentas ir, kaip pastebėta, palaipsniui jį išstumia.

sužvejotas upokšnių šalvis - brooke troutAugimo tempu pralenkia upėtakį. Užauga nuo 1 iki 7 kg svorio. Nuo prieškarinių laikų upokšnių šalvis žinomas ir Lietuvoje. Pokario metais jo jauniklių kelis sykius buvo paleista į Vokės upę, įveistas Strėvos upėje. Atskiri šios žuvies egzemplioriai būdavo pagaunami Neryje ir kai kuriuose mažuose jo intakuose.

Upokšnių šalvis žvejojamas tokiais pat būdais bei priemonėmis kaip ir upėtakis.

Upokšnių šalvis maitinasi nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio. Jo gyvenimo būdas yra toks pat, kaip ir upėtakio, tik jis yra mažiau baikštus ir mėgsta buriuotis, laikosi atviresnėse vietose. Grobį medžioja intensyviau, todėl dažniau sugaunamas. Pagavus vieną, toje pačioje vietoje galima pagauti ir daugiau. Užkirstas priešinasi labiau, negu upėtakis.

Upokšnių šalvis – Salvelinus fontinalis, amerikinė palija, Brooke Trout , Mitch, Bachsaibling, sivoň americký, Saumon de fontaine, Голец.

Leave a Reply