Žvejams apie žuvis ir žvejybą

šamas

šamas - Silurus glanisŠamai yra didžiausios mūsų gėlųjų vandenų plėšriosios žuvys. Galva iš viršaus į apačią suplota, žiotys labai plačios, jose yra daugybė smulkių dantų ir storas trumpas liežuvis. Užpakalinė kūno dalis siauresnė, iš šonų suplota. Oda slidi, minkšta, be žvynų. Arti galvos yra labai mažas nugarinis pelekas; ilgas analinis pelekas jungiasi su uodeginiu peleku. Apatinis žandas yra kiek ilgesnis už viršutinį ir išsikišęs į priekį. Viena pora ilgų ūsų yra viršutiniame žande ir dvi trumpesnės poros – apatiniame žande. Judindamas ilgus ūsus, šamas vilioja grobį o įvairios neatsargios žuvys, norėdamos paragauti įsivaizduojamą kirminą patenka į plėšiko burną. Žiauniniai plyšiai platūs. Akys – mažos. Nugara tamsi, šonai dėmėti, pilvas šviesus su juodais ir mėlynais taškeliais. Kūno spalva kinta priklausomai nuo aplinkos, šamo amžiaus ir metų laikotarpio.

Europoje šamų užtinkama į rytus nuo Reino upės. Šamų yra dideliuose ežeruose ir upėse. Čia daug jų yra žemupiuose ir tų upių deltose. Lietuvoje užtinkama Nemune, Neryje, Aukštaitijos Šventojoje. daugelyje ežerų, priklausančių Šventosios ir Žeimenos baseinams, Trakų, Žiežmarių rajonų ežeruose, retkarčiais Daugų ir kai kuriuose Lazdijų bei Veisiejų rajonų ežeruose.

Šamai mėgsta gilias ir ramias vietas; jie apsigyvena duobėse  arba tarp akmenų bei į vandenį suvirtusių medžių. Minta įvairiomis žuvimis, vėžiais, moliuskais, vandeniniais paukščiais, ypač varlėmis. Šamai ryja ir vienas kitą. Žinomi atsitikimai, kad šamai užpuldavo lakančius vandenį šunis ir besimaudančius vaikus.

šamas saulėkaitojLytiškai subręsta trečiaisias ketvirtaisiais gyvenimo metais. Pavasarį patinai ir patelės laikosi poromis. Neršia kur daug augalijos, gegužės mėnesio pabaigoje ir birželio mėnesį. Vislumas – nuo 11 000 iki 480 000 ikrelių. Šamų ikrus labai naikina varlės, vėgėlės, unguriai ir kitos žuvys, jų tarpe ir patys šamai. Gyvena šamai daugiau kaip 30 metų. Dažniausiai pagauname 30 – 100 cm ilgio ir 0,5 – 8 kg svorio, tai yra maždaug 3 – 10 metų amžiaus. Lietuvoje pagaunama virš 50kg. Šamą galima lengvai perkelti iš vieno baseino į kitą, nes jis gali išlaikyti ilgą kelionę be vandens.

sugautas šamas ant žolėsŠamas pradedamas žvejoti nuo gegužės mėnesio pabaigos ir gaudomas per visą šiltąjį metų laiką. Masalą geriausiai ima liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Šamas – pusiau naktinė žuvis – pradeda kibti iš vakaro ir kimba iki patekant saulei. Jis gaudomas ir ramiomis šiltomis naktimis, ir esant vėjuotam bei audringam orui. Rudenį, atšalus orui, šamas giliose duobėse įsirausią į dumblą ir praleidžia visą žiemą. Nors šamas dažniausiai laikosi duobėse, tačiau žvejojamas ne pačioje duobėje, bet šalia duobės, iki 1 m gylio, arba vietose, kuriose šamas ieško maisto. Šamas žvejojamas dugnine, plūdine ir net spiningu. Tačiau labiausiai paplitęs gaudymo būdas – dugninė. Įrankiai dugninei parenkami labai stiprūs. Masalas turi būti netoli dugno. Masalas – žuvelės, moliuskai, varlės, pelės, paukščiai, mėsa. Patartina naudoti ritę, kurioje telpa ne mažiau 100 m valo.

šamas kranteGaudomas paprastai nuo kranto, švariose vietose. Masalą šamas ima nevienodai, bet dažniausiai ima lėtai, vos pajudindamas, o kartais – staigiai ir gana stipriai. Tačiau šamas visuomet ima užtikrintai. Užkirtimas daromas stiprus, nes jo nasrai yra kieti, kabliukas turi gerai įstrigti. Užkirstas labai priešinasi ir greitai nepasiduoda. Šamas yra labai stiprus, bet nėra judrus. Po užkirtimo jis visa jėga neria į duobės dugną ir mėgina pasislėpti. Nepavykus pasislėpti, jis daro nemaža stiprių šuolių į šonus. Meškeriotojas pirmiausia turi atkreipti dėmesį į tai, kad galėtų atlaikyti šamo šuolius, panaudojant valo atsargą ritėje. Kadangi pirmųjų šamo smūgių atlaikyti negalima, tai reikia iš ritės kiek išleisti valo. Ritėje turi būti įjungtas stabdys. Po pirmųjų smūgių reikia stengtis šamą nuvarginti ir paskui vilkti į krantą. Šamas didele energija nepasižymi ir lengvai nuvarginamas. Šamas daug greičiau nuvargsta, kai pavyksta jį išvilkti į vandens paviršių. Žvejojant šamą, reikia stengtis turėti paruoštą valtį. Stambesnis šamas gali ne tiktai valtį nuvilkti nuo kranto, bet dar ir pavedžioti, kol nuvargęs nesugrįžta į savo nuolatinę buveinę.

Šamas – Silūrus glanis, wells catfish, cом обыкновенный, Sheatfish, Europäischer Wels, Säga, Sams, Sum europejski.

This Post Has 15 Comments

 1. istraukiau siemet tik tik rudeniui atejus nemune, pirsto didumo kablys lasinio dar turkli iskapsciau is zemiu uzmoviau kaip jobino i pavakare bet istrakiau su silpnu spiningiuku ir plonu valu 7 kg samioka buvo fantastika galiu pasakyt tik kad srove tai prideda sudetingumo daugiau negu patizuvis

 2. sakuciuos,minujoj ant slieko 1kg samas.

 3. Man uzkibo samas ant dugnines Kauno mariose.Primoviau ant kablio slieku nezemisko didumo ir galvoju jei niekas nekimba,tai gal pastebes toki masala,bet kai paeme,kai pritraukiau gal po pusvalandzio ir pamaciau galva,tai apsitriedziau i kelnes,o dar po to apsimizau,bet samas nutruko,bet gal but kokiu 15 kg.Nekenciu samu.

 4. nemune kaip ikirtau su blizge , kaip ejo i kita puse , meskere tiktai pokšt , riteje neliko pinto valo irgi tiktai pokšt i krumus keberiokšt . supykau ir ejau namo. Neislaikiau su rimtu spiningu.zvejoju jau 32.metus.

 5. Sveiki, ant ko gaudate šamus. Pas mane prūde yra keli ileisti koki 15 jie jau užaugo apie 3-5 kg o vandens plotas apie 1 ha. Patarkite ant ko gauditi :D :D Dėkoju

 6. plateliuose turejau vargo su samu su valtimmane tampe 20min po visa ezera bet paskui atsikabino

 7. uzkibo ten ir man

 8. labai skani saltiena is samo galvos gaunasi

 9. sharxan ant gyvo karosiuko, bet kai styprumo buvo, galvojau kad bebras :D kiek baimes invare :D

 10. Ad nei karto nesu gyvo mates.

 11. As tj vot in sesuoiu esu pagaves 15kg sama.Jau tie prisivalgiau tj kad sakes

 12. Ant ko gaudet?

 13. As nemune esu apgaves 60 kg sama

 14. p.s. dar turiu jo galva dziovinta;)

 15. buvau pagaves sama kertuojos ezere jis svere 16kg 800g!!!

Leave a Reply

Close Menu