populiariausi

žuvys

lynas

Smarkiai gleivėtas lyno kūnas pasižymi apvaliomis formomis, gana aukštas ir storas. Žvynai labai smulkūs, tvirtai laikosi odoje. Žiotys nedidelės, kampuose turi po trumputį ūselį. Pelekų galai apvalūs. Lytiškai subrendusio patino pilvinių pelekų antrasis spindulys labai sustorėjęs, ir aplamai pelekai yra gerokai pailgėję.

lynasSpalva priklauso nuo jo gyvenamosios vietos. Nugara dažniausiai tamsiai žalia, šonai žalsvai rudi. Labai uždurpėjusių tvenkinių lynai kartais būna beveik juodi. Užauga net iki 60 cm ilgio ir kartais iki 7,5 kg svorio.

Lynas gyvena Europoje, išskyrus vandens baseinus, priklausančius Arkties vandenynui. Lietuvoje lynų tarpsta dumblėtu dugnu stovinčiuose arba lėtai tekančiuose vandenyse. Deguonies atžvilgiu nelabai reiklus, todėl gyvena ir tokiuose ežeruose, kur kitos žuvys žiemą nutrokšta. Aplamai lynas yra mažai paslanki žuvis ir toli nemigruoja, t. y. tipinga dugninė žuvis. Didžiąją paros dalį lynai praleidžia povandeninių augalų tankynėse, besirausdami dumble. Iš savo slėptuvių išeina tik sutemus, nes vengia stipresnės šviesos, išskyrus neršto periodą, ir vandens baseine būna beveik nepastebimi.

Lynai neršia vėlai, birželio – liepos mėnesį, 19—20°C temperatūroje. Jų vislumas didelis: 500 g patelė paleidžia iki 300 000 ikrelių, o stambūs  individai ir iki 900 000.   Ikreliai smulkus mažesni nei 1 mm skersmens, dedami ant augalų, prie kurių prilimpa. Jaunikliai iš pradžių minta zooplanktonu, o vėliau dugno gyvūnais: trūkliais bei kitų vabzdžių lervomis, smulkiais moliuskais ir vėžiagyviais. Lynai intensyviai maitinasi tik vasarą, o žiemą, įsirausę į dumblą, snaudžia.

lynas plaukiojaLynai dėl geros mėsos turi svarbią reikšmę žuvivaisoje, bei noriai gaudomi. Jie veisiami karpių tvenkiniuose kaip papildoma žuvis. Dėl didesnio atsparumo deguonies nepritekliui, lynai gali būti auginami nenuleidžiamuose uždumblėjusiuose vandens baseinuose ir kaip pagrindinė žuvis.

pagautas lynasEžeruose ir tvenkiniuose lynas pradedamas žvejoti pavasarį, ištirpus ledui, o upėse – nuslūgus ir praskaidrėjus vandeniui. Kylant vandens temperatūrai, lynas dažniausiai būna tarp želiančių vandeninių augalų. Šiuo metu jis gerai kimba ant slieko ar uodų lervų. Prieš nerštą kimba blogiau, bet po jo – vėl gerai, tačiau trumpą laiką būna godus. Vasaros viduryje visiškai nekimba, o pradeda kibti maždaug apie rugpjūčio vidurį ir gerai kimba iki rudens. Geriausia gaudyti balandžio ir rugsėjo mėnesiais. Lynas intensyviai kimba ryte – nuo saulės patekėjimo iki 10 – 11 val, taip pat ir vakare – prieš saulėlydį. Lynas gyvena ežeruose, tvenkiniuose, ramiuose upių užtakiuose, senvagėse, kur yra daug įvairių augalų ir dumblo.

Lynas meškeriojamas netoli nuo kranto tarp augalų, 1 – 2 m gylyje. Labai gera meškerioti tose vietose, kuriose lynas maitinasi – nenutrūkstama virtinė vandenyje kylančių dujų burbulų dažnai rodo, kad toje vietoje, dumble, rausiasi, ieškodamas maisto, lynas.

lynas ant krantoLynas meškeriojamas plūdine meškere. Masalas – sliekai, uodų lervos, duona ir kt. Masalas turi gulėti dugne, o jeigu dugne yra labai daug dumblo, kuriame jis gali nugrimzti, turi kabėti prie pat dugno. Jeigu dugnas yra švarus, t. y. nėra dumblo ir augalų, tada lyną patartina jaukinti. Jauku naudojama 1 – 2 cm dydžio slieko gabaliukai, uodų lervos, virtos bulvės, duona. Meškeriojant masalu gali būti sliekas arba uodo lerva. Patartina meškerioti vienu metu keliomis meškerėmis su skirtingais masalais.

pagautas didelis lynasMasalą lynas ima labai pamažu, tiesiog tingiai. Iš pradžių jis masalą lyg čiulpia, o tai matyti iš nežymaus plūdės virpėjimo. Vėliau plūdė pamažu slenka į šoną, palaipsniui pasinerdama į vandenį. Tuo momentu reikia užkirsti. Retkarčiais lynas ima masalą staigiai, iš karto panardindamas plūdę.

Užkirstas lynas, ypač stambesnis, atkakliai ir ilgai priešinasi, mėgina pasislėpti. Pasislėpęs lynas nejuda iš vietos net keletą minučių. Tokiu atveju negalima jo tempti jėga, bet reikia kantriai palaukti, kol jis pradės judėti, ir po to galima jį vilkti į krantą, tačiau vistiek pirmiausia reikia stengtis lyną nuvarginti ir tik tada vilkti.

Lynas – tinca tinca, Tench, Schleie, Линь, Lin.

Dalinkis!

25 comments to lynas

 • Žvejys megėjas

  Pavyko suvilioti lyną 2,750 kg 51 cm ;)

 • The_Zuvautojas

  Kas kimba vakare???

 • Dainius

  Kokiu laiku geriausia zvejoti lynus?

 • zalas

  Galiu pasakyt čia neatitinka teisybes pats turiu pruda kuriame prileides lynus ir jie kimba visa vasara o ne iki vasaros vidurio ir lynas kaip tik nekimba velai nakti jis labai megsta šiluma ir todel nesilaikosi gilumose dazniausiai jis buna kur silta ir mazame gylyje apie 1-2 metrus žolynuose o cia raso kad lynas nemegsta saules apgailetina… :D

 • zvejukas

  kimba lynai, savo tvnkiny puikiai juos pasigaunu ant kukuruzo ir muses lervos, megsta jie tokius sumustinius :) plius pries tai pasiseriau :)

 • erikas

  O lynai kimba tvenkiniuose ir ar kimba ant musiu? mano lervos musiu beveik išsirito tai noriu žinoti ar jų neišmesti kartą pagavau apie 300gramų o nuo to laiko daugiau nebekimba nuo Liepos vidurio

 • ege

  pagavau lyna 3,460 kg.

 • predas

  kaip pagauti lyna tvenkinyje???

 • zvejys

  Buvau uztaikes viena syki 21 lyna pradejau apie8 pabaigiau 23 iki
  20 val kibo gerai maziausias 650g didziausias 3.180g buvo
  inksma su ja pakovot tau. Liepos19 zidikuose .sekmes Nei zvyno nei uodegos:)

 • prudzius

  Nepatikesit toki lyna islupau zaidem apir valanda su broliu seip nei taip istraukem kad gabliuka istrauktume vidurius turejom paleist

 • mazai zvynu ir mazai asaku puiki skani zuvis!

 • Okaip del kaulu? Ar daug lynas turi kauliuku ir ashaku?

 • melagis darius

  agne lupk toliau nenusimink jei uzkibs!

 • melagis darius

  o as pagavau rykli!!!!!! 250kg.!!!!!!!!

 • melagis darius

  dariau as suprantu. gedada peleda kaip tau negeda!

 • jus negalit patiket 23kilu lydeka uzkibo ant spinigo veliau ejau ant dugnines pagavau 5k karsi

 • natas

  Per jonines uzkibo 1,4kg.maloni kova,o ir gardus gyvulys

 • nebloga zuwis tik labai slidi buwau max pagawes irgi 3kg500g-600g pas musu tokia prudeli ten dahuja ju pagrinde karosai ir nuo ju neatsilieka lynai dar yra lydeku po 6-12 kg wienas buvo pagawes 10-11 kg karpiu seip dar daug musu kaime prude tai wienas kari 22kg buwo uzkirtes o ka apie lynus tai skani zuwis tik kad labai slidi

 • žvejys

  kaifas tokia žuvi pagauti

 • Labai smagu juos žvejoti. Tik mano patirtis rodo, kad jų kibimas kitoks nei čia aprašyta. Kibti ežere pradeda liepą, kai vanduo jau būna šiltas, o nustoja rugpjūčiui baigiantis. Žodžiu, kuo šiltesnis vanduo, tuo geriau. Geriausiai kimba vidury dienos. Šią vasarą vieną dieną 5 lynus 14-17 val. pagavau. Gaudau ant slieko su plūdine meškerike. Primetu į ežerą parduotuvėj nusipirkto pašaro lynams. Kartais šitos žuvys keistai nekimba… Primetu pašaro, matau, kaip vanduo verda, kartą net išsivertė lynas, savo geltoną šoną parodė, bet slieko neėmė. Labai pikta, kai matosi, kad žuvies yra, bet kibti nenori.
  Va tokia žvejyba. Sėdi vyrai ant kranto su mandrom meškerėm ir pašarais už šimtus litų ir kraipo galvą, kai su savo meškerike lynus lupu :DD

 • Ovidijus

  labai skanus

 • seskiene

  Man nelabai,mano draugui labai patinka,nemazai ju pagauname uz Londono esanciame mazame prudelyje

 • arunas

  Nuostabi zuvyte nekalbu jau apie nuostabu skoni… didziausias mano lynas 3.5kg zaidziau su juo apie pusvalandi!!!

 • lyninis

  man irgi :

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Hey.lt - Nemokamas lankytoj skaitliukas